پنج شنبه ٠٦ تير ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی عملکرد و راندمان محصول در روش های آبياری

سیستم آبیاری سنترپیوت به دلیل هزینه کارگری کم، انعطاف پذیری زیاد، راحتی اجرا و بهره برداری آسان، یک سیستم آبیاری انتخابی درامر کشاورزی است. وقتی که سیستم سنترپیوت درست طراحی شود و به پخش کننده های آب با راندمان بالا تجهیز شود، می تواند در منابع پردازش خود (آب، انرژی، زمان) صرفه جویی نماید ...

بررسی عملکرد و راندمان محصول در روش های آبیاری  LEPA،SPRAY، SDIسیستم آبیاری سنترپیوت به دلیل هزینه کارگری کم، انعطاف پذیری زیاد، راحتی اجرا و بهره برداری آسان، یک سیستم آبیاری انتخابی درامر کشاورزی است . وقتی که سیستم سنترپیوت درست طراحی شود و به پخش کننده های آب با راندمان بالا تجهیز شود، می تواند در منابع پردازش خود (آب، انرژی، زمان) صرفه جویی نماید . از انواع مختلف این پخش کننده ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حالت پخش اسپری در ارتفاع متوسط mid-elevation spray application، حالت پخش اسپری در ارتفاع کم(low-elevation spray applicator) و حالت پخش دقیق با انرژی کم(low energy precison application).

حالت آبیاری موضعی زیرسطحی (subsurface drip irrigation)، به علت راندمان بالا با روش های ذکر شده قابل قیاس است. راندمان یکنواختی بالای آبیاری که منجر به تولید محصول و راندمان آب مصرفی بالا می شود، بهترین وسیله مقایسه روش های آبیاری برای مناطق و محصولات ویژه می باشد .

در آزمایشات مختلف محققان روشهای آبیاری LEPA، MESA، LESA، SDI با 5 نرخ آبیاری ناقص(I0، I25، I50، I75 و I100) به صورت نسبت آب تهیه شده به مقدار آبیاری کامل برای گیاهان مختلف مورد ارزیابی قرار می گیرد،که نرخ آبیاری کامل بر اساس ET پتانسیل محاسبه شده از ET گیاه مبنا و اعمال ضریب گیاهی محل تعیین می گردد.

براساس مطالعات انجام یافته عملکرد محصول و راندمان آب مصرفی(WUE) در نرخ های I25 و I50 تحت روش SDI بیشتر از دیگر روش های آبیاری است و در روش LEPA معمولاً بیشتر از Spray، اما از SDIکمتر می باشد . روند روش ها در نرخ I100معکوس بوده و عملکرد محصول و WUE در روش Spray بیشتر از LEPA و SDI می باشد . در نرخ آبیاری I75، نیز این مطلب صادق است .

کاهش محصول در آبیاری های کامل در نتیجه راناف سطحی برای روش LEPA و نفوذ عمقی برای SDI می باشد . در روش SDI با کاربرد مقادیر کمتر آبیاری نفوذ کاهش می یابد و تبخیر نیز با کاهش سطح خیش شده کاهش می یابد و فقط آبی که به بالا حرکت می کند تبخیر می شود.

هنگامی که روش LEPA با تدابیری از قبیل شیب کمتر از1 درصد، کشت دایره ای، ایجاد خاکریز فارو، کنترل رطوبت خاک و برنامه آبیاری مناسب همراه باشد، بیش از 95 درصد آب در اختیار گیاه قرار خواهد گرفت. مدیریت راندمان بالای آبیاری Spray نیز شامل کاربرد نازل هایی با قطرات آب درشت تر، اجرای نسبتاً کند پیوست برای تهیه‌ آب کاربردی عمیق تر و اجتناب از آبیاری اسپری در شرایط باد شدید می باشد.

منبع:
leaf.mihanblog.com


٢١:٣٣ - پنج شنبه ٢ آذر ١٣٩١    /    شماره : ٢٩٥٢    /    تعداد نمایش : ١٨٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 © roostanet.ir. All rights reserved.