پنج شنبه ٠٦ تير ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی گياه انگشتانه

گل انگشتانه : Digitalis lanata

نام انگلیسی: Grecian foxglove

خانواده : گل میمون Scrophulariaceae

گیاهشناسی :
گیاهی است زیبا، دوساله یا چند ساله و دارای ساقه ای راست به ارتفاع یک متر و حتی بیشتر که در نواحی کوهستانی می روید. ساقه بدون کرک و فقط ناحیه مجاور راس آن پوشیده از کرکهای پنبه ای است. برگهای بیضوی کشیده، نوک تیز و به رنگ سبز تیره دارد. پهنک برگهای آن، به پهنای 3 و به طول 27 تا 30 سانتی متر می باشد و در سطح آنها 2 نوع کرک ترشحی و غیر ترشحی دیده می شود. کاسه گل به رنگ قرمز دیده می شود.

خواص دارویی و موارد مصرف :

از این گیاه به علت سمیت زیاد استفاده های درمانی زیادی نمی شود و فقط برای رفع بعضی از عوارض قلبی مشابه دریچه میترال استفاده می گردد. گلیکوزیدهای قلبی دیژیتالین و دیژیوتوکسین که از مهمترین گلیکوزیدهای تقویت کننده ی قلبی می باشند از همین گیاه گرفته می شوند.

پراکنش:

تولید کننده های عمده آن کشورهای آلمان، لهستان، هلند، مجارستان، انگلستان، روسیه و هند می باشد.

نیازهای اکولوژیکی :

این گیاه آب و هوای گرم وخشک را می پسندد ولی زمستانهای سخت را بدون اینکه خسارتی ببیند به خوبی تحمل می کند. بذور در 7 درجه سانتیگراد شروع به جوانی زنی می کنند. ولی بهترین درجه حرارت جوانه زنی 20-18 درجه سانتیگراد می باشد. جهت ورود به مرحله گلدهی، نیاز به نور و گرمای فراوان در طول دوره رویش خود دارد. این گیاه در صورتی که متوسط درجه حرارت روزانه کمتر از 15 درجه سانتیگراد باشد رشد نخواهد کرد . به شرایط اسیدی مقاوم بوده و در صورتی که میزان بارندگی بیش از 650 میلی متر باشد بر روی رشد و میزان مواد موثره آن اثر سوء دارد . از لحاظ خاک نیاز به خاکهایی با بافت متوسط و غنی ازعناصر غذایی و نیز آهک دارد. خاکهای کاملا شنی و نیزخاکهای خیلی مرطوب برای کشت این گیاه مناسب نمی باشند.

منبع:
leaf.mihanblog.com


٢١:٣٦ - پنج شنبه ٢ آذر ١٣٩١    /    شماره : ٢٩٥٣    /    تعداد نمایش : ١٧٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 © roostanet.ir. All rights reserved.