چهارشنبه ٢٣ آبان ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

داروهای لازم جهت زمستان گذرانی زنبور عسل

از مهمترین انگلهای خونی زنبور عسل مایت واروا می باشد که در صورت عدم مبارزه با آن آسیب جدی به کلنی وارد شده و منجر به از بین رفتن آن می شود. مبارزه با این انگل باید در اوایل بهار و اوایل پاییز قبل از شروع زمستان گذرانی زنبوران انجام بگیرد. یکی از راههای مبارزه با این انگل مبارزه شیمیایی میباشد.
بهترین زمان مبارزه با مواد شیمیایی در هنگام غروب یا صبح زود می باشد یعنی زمانی که تمام زنبورها در داخل کندو هستند. مبارزه با وایت وارواباید در زمان حداقل بودن پرورش لارو در کندو انجام شود. مواد شیمیایی مورد مصرف بر علیه این کنه عبارتند از:
نوار فولبکس: این دارو برای پیشگیری و کنترل مایت واروا مصرف می شود. برای پیشگیری مصرف یک عدد نوار فولبکس - وا و تکرار آن پس از چهار روز برای کنترل ان تعداد چهار نوار و هر نوار به تنهایی و با فاصله چهار روز توصیه می شود. مصرف این دارو برای پیشگیری از الودگی به مایت های واروا در ابتدا و یا اخر دوره پرورش لاروهای داخل کندو (اوایل بهار و یا پاییز) توصیه میشود. در ضمن نوار فولبکس را باید اتش زد و شروع به دود دادن کند و شعله ای نداشته باشد و در تمام موارد درمان این نوع بیماری در زیر کف کندو باید یک کاغذ روزنامه یا سفید گذاشت تا کنه های مرده یا نیمه جان را جمع اوری و از بین برد.

فولبکس

کنه واروا
پریزین: دارویی سیستمیک است که به صورت امولسیون عرضه شده است. این محلول را به نسبت یک به پنجاه در اب حل نموده و 50سانتی متر مکعب از محلول رقیق شده برای یک کندو مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف این دارو نیز می تواند در ابتدا و یا اخر دوره پرورش لاروهای داخل کندو (اوایل بهار و یا پاییز) باشد. این دارو بعد از برداشت عسل قبل از شروع زمستان گذرانی در دو نوبت به فاصله چهار روز در توده زنبورعسل در داخل کندو پاشیده می شود.
اپیتول: اپیتول داروی سیستمیک دیگری است که به صورت پودر در بازار وجود دارد. پودر اپیتول در آب حل شده و سپس مانند پریزین مصرف می شود.

اپیتول
نوار اپیستان: این نوار ار یک قاب در کندو اویزان می شود و از جمله داروهایی است که امروزه در مبارزه با این انگل رواج پیدا کرده است. به طور کلی در مصرف کلیه این داروها دقیقا باید طبق دستور العمل بروشور کارخانه سازنده عمل نمود.

منبع:
کشاورزی نوین عارف


١٩:٤٦ - شنبه ٤ آذر ١٣٩١    /    شماره : ٢٩٧٨    /    تعداد نمایش : ٣٦٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 © roostanet.ir. All rights reserved.