دوشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٨

در این قسمت مجموعه مواردی را ملاحظه می نمایید که در روستاهای کشورمان وجود دارند و در نوع خود دارای درجه ی اولین می باشند.

این اطلاعات توسط این مجموعه دریافت شده است و صحت و سقم آن ها توسط منابعی که در زیر هر یک درج شده است تایید می شود.  چاپ        ارسال به دوست

بزرگ ترین دهانه غار ایران

شهرستان شهر بابك با جای دادن آثاری كهن در خود همچون روستای صخره‌ای میمند، غار ایوب، عمارت موسی خانی، خانه میمندی و سالاری، قلعه مهرآباد، آتشكده آذربغ، مسجد و حسینیه شهر كهنه، حمام صخره‌ای كرم، دریاچه نمك و دشت زیبای سیلیس، یكی از شهرستان‌های تاریخی استان كرمان است. در همسایگی شهر دهج از توابع شهر بابك «غار ایوب» واقع شده که بزرگ‌ترین دهانه را با اندازه  98 در 30 متر بین غارهای ایران دارد. این غار كه نقش زیارتگاهی دارد، در كوهی به همین نام  در جنوب شهر دهج واقع شده است. از اواخر فصل بهار تا پایان تابستان كه هوا به تدریج خنك می شود، زمان مناسبی برای تفریح و زیارت در غار ایوب است. مردم، این محل را به عنوان «گذرگاه حضرت یعقوب (ع)» می‌دانند كه سالانه بیش از شش هزار زائر را به خود فرا می‌خواند. اعتقاد بر این است كه حضرت ایوب مدتی در اینجا زندگی کرده كه تنها اثر باقیمانده از آن رد پایی است که از آن حضرت بر سینه صخره ای غار برجای مانده است. كوه ایوب در جنوب شرقی شهر دهج  از توابع شهر بابك، با ارتفاع حدود 3200 متر در منطقه كوهستانی دهج كه جزء كوه های رشته مركزی ایران است قرار دارد. در پایین كوه كه نقطه آغازین صعود به غار است سنگ بسیار بزرگی خودنمایی می‌كند كه به "سنگ بارانداز" معروف است. مسافران بار خود را كنار این سنگ می‌گذارند و برای صعود به غار در آنجا استراحت می‌‌كنند. در نیمه‌های راه دهانه بزرگ غار بیش از پیش خود را به معرض نمایش می‌گذارد. در پای دیوار حوضچه‌ای كوچك قرار گرفته است كمی ‌بالاتر جایگاهی هموار و صاف وجود دارد كه در مركز آن چاله‌ای‌ هاونگ گونه دیده می شود كه به «هاونگ آرزو» مشهور است. كمی‌ بالاتر از آن‌، جایی وجود دارد كه «بچه مهتابی» می‌نامندش، مردمان دیار شهربابك معتقدند شب‌های جمعه تعدادی كودك كه به بچه مهتابی معروفند در این مكان قرآن تلاوت می‌كنند. کمی ‌آن طرف‌تر از جایگاه "بچه مهتابی‌ها" جایی گود وجود دارد كه شبیه به رد پای انسانی با فیزیك بدنی قوی است، مردم آن منطقه معتقدند که این ردپا متعلق به حضرت ایوب است. برای دیدن آن بایستی از نردبانی که در آن محل قرار داده شده، بالا رفت.

منبع: http://dehaj.blogfa.com/post-32.aspx


١٠:٥٩ - يکشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩١    /    شماره : ١٤٢    /    تعداد نمایش : ١٩١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سایت های مرتبط
ffddf
ffddf
نهاده های کشاورزی
اوقات شرعی روستاها
---
 © roostanet.ir. All rights reserved.