چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٨

در این قسمت مجموعه مواردی را ملاحظه می نمایید که در روستاهای کشورمان وجود دارند و در نوع خود دارای درجه ی اولین می باشند.

این اطلاعات توسط این مجموعه دریافت شده است و صحت و سقم آن ها توسط منابعی که در زیر هر یک درج شده است تایید می شود.  چاپ        ارسال به دوست

تمین سرسبزترین روستا در دل کویر

این روستا که حدود ۷۵ کیلو متر تا گرمای سوزان کویر ریگ ملک فاصله دارد، گویی که قطعه ای از بهشت است تاشاهدی بر قدرت پروردگار باشد. سر سبزی و طراوت آن نمایی بسیاردل انگیز دارد. محصول اصلی آن انجیر، توت، شاه توت، امرود(گلابی)انگور، هلو، آلبالو، زرد آلو. . وبساری از از میوه های مناطق سردسیر درآن به عمل می آید بادام، پسته، گردو. . . نیز در آن قابل برداشت است. از درختان خودرو می توان به انجیر کوهی، بنه، ارچن، گز وگواتام(بادام کوهی)اشاره کرد. صیفی جات منطقه گندم وجو است که محصول عمده کشاورزی است.

بنابر اين گزارش:کوه های اطراف منابعی غنی وسرشار از منابع طبیعی است که در گذشته و حال مورد استفاده بوده است. درمنه، کلپوره، اسپنتان، مور، زامبول، درنگ. . . برای بسیاری از بیماریها تجویز می شدند. از صمغ درخت موسوم به گونجک برای مسائل دندان پزشکی استفاده می شده. در مجموع روستای تمین بهشتی است در بلوچستان، دری است بر دامن تفتان. اگر مسیر رود خانه آن را تعقیب کنیم روستاهای دهستان یکی پس از دیگری در مسیر آن قرار دارد. آثار بر جسته وشناسایی شده تمین:
قلعه تمین:
این اثر با مساحت حدودا ۳۰۰۰هزار متر مربع و۲۵ متر ارتفاع از سطح دره تمین مرکزی بر فراز صخره ای بلند با مصالح بومی همچون گل رس ساخته شده است و قلعه باذ قدمت ۲۵۰ ساله مرکز فرماندهی حاکمان منطقه همچون سید خان و شاه احمد. . . بوده است. که متاسفانه بخش اعظم این قلعه از بین رفته است.
آسیاب آبی:
قدمت این آسیابها حدود ۱۵۰ سال میباشد این نوع آسیابها با توجه به آب فراوان در مناطق مختلف اطراف تفتان همانند تمین وتمندان متداول بوده که این آثار مانند دیگر آثار با توجه به کم توجهی اهالی و مسولین در حال نا بودی است.
چله خانه:
ازآثار دیگر این دهستان چله خانه می باشد که در گذشته دور مردم مسلمان این دیار در این مکان که در دل کوه کنده شده به مدت ۴۰ شبانه روز به دعا و عبادت می پرداختند و غذایشان فقط آب ودر صورت نیاز یک عدد خرما بوده.
معماری صخره ای:
این معماری بالغ بر ۴۰۰۰ متر مربع در نوع خود در سطح کشور کم نظیر بوده و اظهار نظر باستان شناسان ایجاد اینگونه سازه های معماری به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوران اسلامی بر می گرد. معماری صخره ای تمین همچون معماری صخره ای میمند کرمان وکندوان می باشد. مجموعه های صخره ای تمین در چهار قسمت در دل کوه کنده شده است. سقف این اتاقها تقریبا گنبدی و هر یک از آنها دارا ی ستون و فضاهای الحاقی می باشد.
قبرستان تمین: این قبرستان در دهستان تمین واقع شده است، و قبور این قبرستان که تعداد زیادی می باشد در دل کوه های سنگی قرار دارند این کوه بالغ بر ۱۷۰ هزار متر مربع در سمت شمالی تمین و در جنوب شهر میرجاوه واقع شده است. قبور این قبرستان شامل یک سری قبور چهار گوش ساده می باشد که مناسب با ابعاد بدنی ستونی در سنگ کنده شده است طرز ساخت این قبور بدین گونه می باشد که ابتدا خفره ای به ابعاد ۵۰در۵۰ ـ۱. ۷۰ سانتیمتر را در سنگ می کندند سپس اجساد را درون آن قرار میدادند و آن را با سنگ می پوشاندند از ظاهر این قبر ها مشخص میشود که مربوط به زردتشتیان می باشند.
گفتنی است: تمین از زاهدان ۱۳۵ کیلو متر واز میرجاوه ۶۵ کیلو متر فاصله دارد که کار عمده مردم منطقه کشاورزی است.


١٠:١٣ - پنج شنبه ٢٨ آذر ١٣٩٢    /    شماره : ٣١٩٧    /    تعداد نمایش : ٢٩٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سایت های مرتبط
ffddf
ffddf
نهاده های کشاورزی
اوقات شرعی روستاها
---
 © roostanet.ir. All rights reserved.