چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٨

در این قسمت مجموعه مواردی را ملاحظه می نمایید که در روستاهای کشورمان وجود دارند و در نوع خود دارای درجه ی اولین می باشند.

این اطلاعات توسط این مجموعه دریافت شده است و صحت و سقم آن ها توسط منابعی که در زیر هر یک درج شده است تایید می شود.  چاپ        ارسال به دوست

روستای آلوارس با بزرگترین پیست اسکی ایران

هوای پاک، سرسبزی مراتع اطراف آلوارس هر بیننده ای را به شوق وا می دارد. همچنین آب شدن یخ ها و برف های دامنه های سبلان در فصول بهار و تابستان پوشش گیاهی چشم نوازی را همراه گُل های ختمی، گون های انبوه و لاله های سرخ، شقایق ها و دیگر گل های وحشی پدید می آورد که هر بیننده ای را مسحور می کند.

اما آلوارس قدیمی ترین روستایی است که در دامنه سبلان پا به عرصه وجود گذاشته است. برای نام این روستا نیز افسانه های زیادی گفته شده از جمله اینکه مردی در زمان های قدیم در این روستا زندگی می کرد که ادعا می کرد وارث این مکان است. بعد از درگذشت پیر مرد طایفه او به نام «آل وارث» معروف شد.

گروهی هم می گویند در روستای آلوارس باغ های بزرگی وجود داشت که از درختان تنومندی چون شمشاد و سرو و بید تبریزی انباشته بود. نجاران از آن درخت انبوه الوار می بریدند و کسانی که در روستاهای همجوار خانه می ساختند از روستای آلوارس الوار می خریدند. به خاطر این درختان تنومند و الوار محکم این روستا به الوارستان معروف شد.

عده ای هم می گویند اجداد اهالی این روستا به نژاد پارس می رسد. این روستا را پارسیان در زمان های بسیار قدیم ساخته و مدت مدیدی در آن زندگی کرده اند. به همین خاطر نام «آل پارس» نیز روی آن می نهند. ولی از همه مصطلح تر برای این روستا عنوان آل پارس است. اما هرچه هست آلوارس را کوهنوردها بهتر از گردشگران عادی می شناسند، چون این روستا در مسیر صعود به سبلان قرار گرفته و از آنجا که روستایی برفگیر و نسبتا سردسیر است پیست اسکی در ۱۲ کیلومتری آن نیز بنا شده است.

آلوارسی ها به زبان آذری سخن می گویند و شیعه هستند. جمعیت این روستا در سال ۱۳۸۵، ۱۳۵۰ نفر گزارش شده است. مردم این روستا عمدتاً به فعالیت های زراعی و دامداری اشتغال دارند و برخی از انواع صنایع دستی بافتنی را نیز تولید می کنند. محصولات عمده زراعی روستا مشتمل بر گندم و جو است، اما محصولات دامی و لبنی و عسل نیز در روستا تولید می شود.

اسکی روستا سفر آلوارس روستای ایران زنان روستایی پیست زیبایی

اگر شما را به آنجا دعوت می کنیم نه فقط به این خاطر است که می توانید از روستایشان جاجیم، گلیم، فرش و شال گردن بخرید یا خانه های ساده و زیبایی دارد از جنس کاهگل و خشت و چوب دارد، بلکه آلوارس طبیعتی بکر دارد که در هر بهار و تابستان با آب شدن برف کوه های دامنه های سبلان جان می گیرد و موجب هزار رنگ شدن دامنه ها با گل های رنگارنگ و وفور قزل آلا در چشمه مین بلاغ (هزار چشمه) و خنکی شفابخش هوا می شود.

پوشاک محلی

پوشاک مردان روستا تفاوت چندانی با لباس سایر نقاط روستایی آذربایجان ندارد، آنها کت و شلوار و پیراهن می پوشند و کلاه پشمی یا کلاه لبه دار (شاپو) بر سر می گذارند.

اما زنان روستا از لباس های سنتی و محلی استفاده می کنند. آنان پیراهن بلندی که تا قوزک پا می رسد «کؤینک» ، «تومان» (دامن چین دار یا شلیته) و جلیقه ای که معمولاً کناره های آن سکه دوزی شده است را می پوشند و با «یایلیق» (روسری) سر خود را می پوشانند.

زنان در فصول سرد سال علاوه بر پیراهن از لباس دیگری به نام «یَل» (نوعی کت) استفاده می کنند، همچنین چند «تنبان یا تومان» (دامن چین دار) را که معمولاً از پارچه گلدار تهیه می شود، روی هم می پوشند. رنگ لباس زنان جوان روشن تر است ولی زنان سالخورده از لباس های تیره استفاده می کنند.

اسکی روستا سفر آلوارس روستای ایران زنان روستایی پیست زیبایی

بزرگ ترین پیست اسکی کشور

مجموعه فرهنگی، توریستی و ورزشی آلوارس در یکی از زیباترین نقاط استان از لحاظ گردشگری و در دامنه های مرتفع و زیبای سبلان قرار دارد که بزرگ ترین پیست اسکی از لحاظ وسعت در ایران به حساب می آید.

اسکی روستا سفر آلوارس روستای ایران زنان روستایی پیست زیبایی

 این پیست اسکی در فاصله ۱۲ کیلو متری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته و از آنجایی که در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد در طول پاییز و زمستان پر از برف است و در حدود شش تا هشت ماه از سال مورد استفاده قرار می گیرد.

این مکان مجهز به امکاناتی مثل بالابر و تله سیژ است و با وجود گرمای ۳۵-۴۰ درجه ای هوای تابستان در اردبیل و سرعین باز هم می توانید برف را در این مکان  ببینید.

اسکی روستا سفر آلوارس روستای ایران زنان روستایی پیست زیبایی

مراکز تفرجگاهی روستا نیز در مسیر پیست اسکی قرار دارند. عشایر منطقه هنگامی که در دامنه های کوه سبلان و اطراف روستا با «اوبه» ها و رمه های خود به ویژه در بهار و تابستان پراکنده می شوند، زیبایی شگفت آوری را به فضای روستایی آلوارس می بخشند.

اسکی روستا سفر آلوارس روستای ایران زنان روستایی پیست زیبایی

بافت معماری روستا

خانه های قدیمی با دیوارهای ضخیم، سقف چوبی و پوشش کاهگلی نشانگر سازگاری تناسب معماری خانه ها با اقلیم و طبیعت روستا است. در ورودی حیاط بعضی از خانه ها، درختان بلند برافراشته ای به جای حصار کاشته شده و زیبایی های روستا را دو چندان کرده است.

ساختمان خانه های روستای آلوارس با توجه به کوهستانی بودن منطقه و تجربیات ناشی از وزش باد و تابش آفتاب، جهت شرقی - غربی دارند و تحت تأثیر نوع معیشت و تولید فضایابی شده اند.

در طراحی و ساخت خانه ها، علاوه بر بخش های استراحت و مطبخ و… انبار محصولات کشاورزی علوفه، طویله، مرغ دانی و جایگاهی برای پار ک ماشین آلات کشاورزی نیز در نظر گرفته شده است.

 

مصالح به کار رفته در ساختمان های قدیمی روستا شامل چوب، خشت، سنگ و کاهگل است، ولی در بناهای جدید آهن، آجر، سیمان و سنگ استفاده می شود.

http://www.khabarkhani.com


٠٩:١٦ - پنج شنبه ٥ دی ١٣٩٢    /    شماره : ٣٢٠٥    /    تعداد نمایش : ٣٠١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سایت های مرتبط
ffddf
ffddf
نهاده های کشاورزی
اوقات شرعی روستاها
---
 © roostanet.ir. All rights reserved.