دوشنبه ٠١ مهر ١٣٩٨

بسمه تعالی

شبکه روستایی ایران

www.roostanet.ir

راهنمای استفاده از سرویس اطلس و نقشه‌های روستایی

سیستم اطلس و نقشه‌های روستایی یکی از سرویس‌های شبکه روستایی ایران «روستانت» می‌باشد که در کنار سایر سرویس‌های این سایت به جامعه روستایی ایران  تقدیم شده است. این بانک که از طریق شبکه روستایی ایران «روستانت» به آدرس http://www.roostanet.ir   در اختیار عموم علاقمندان قرار گرفته است شامل نقشه‌های دهستان‌ها و آبادی‌های کشور می‌باشد. البته در آینده نزدیک نقشه‌های جدیدی نیز به این سیستم اضافه خواهد شد. نقشه‌های آبادی‌ها شامل نقشه محیطی روستا و نقشه راه‌های روستا می باشد که این نقشه ها توسط ماهواره تهیه گردیده است و نقشه دهستان‌ها نقشه‌های ترسیمی است که بر اساس داده‌های آماری سال 1385 توسط مرکز آمار ایران تهیه شده است.

الف- نقشه دهستان‌ها

برای نمایش و دریافت نقشه دهستان‌ها در بخش نوع نقشه گزینه «دهستان» را انتخاب می‌کنیم، که در این صورت  بخش آبادی غیرفعال می‌شود و سپس می‌بایست استان، شهرستان، بخش و دهستان را انتخاب کنیم و کلید جستجو را بزنیم تا نقشه مورد نظر نمایش داده شود. باید توجه داشت بعد از انتخاب استان بسته به سرعت اینترنت چند ثانیه‌ای طول می‌کشد تا شهرستان‌های آن استان فعال‌گردند و با انتخاب شهرستان نیز نیاز به چند ثانیه‌ای زمان وجود دارد تا بخش‌های آن شهرستان نمایش داده شوند. این مورد در مورد فعال شدن دهستان نیز وجود دارد. لذا لازم است کاربران بعد از انتخاب هر بخش چند ثانیه‌ای صبر کرده و سپس مرحله بعد را انجام دهند. البته سیستم با نمایش عبارت «درحال بارگذاری» به کاربر اعلام می‌نماید چه میزان منتظر بماند.

برای استفاده از فایل نقشه با کیفیت بالا می‌توانیم از قسمت پایین نقشه فایل را دانلود نماییم. برای این کار روی متن موردنظر کلیک می‌کنیم و پس از فشردن دکمه save در پنجره‌ای که باز می‌شود، محل ذخیره‌ی فایل بر روی کامپیوتر را مشخص می‌کنیم. با کلیک بر روی دکمه open فایل نقشه باز و قابل ملاحظه می‌شود.

اما در صورتی که نقشه‌ی دهستان موردنظر در بانک اطلاعاتی نقشه‌ها موجود نباشد، در این صورت در محل نمایش نقشه پیغام متناسب نمایش داده می‌شود.

ب- نقشه آبادی‌ها

برای نمایش نقشه ماهواره‌ای آبادی‌های کشور ابتدا نوع نقشه را «آبادی» انتخاب می‌کنیم، سپس استان، شهرستان، بخش، دهستان وآبادی موردنظر را انتخاب می‌کنیم پس از تعیین آبادی می‌بایست شیوه‌ی نمایش را انتخاب کنیم. در این سیستم سه نوع نقشه برای هر آبادی در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

1- نقشه راه‌ها:

در این نوع نقشه نمایی از راه‌های اصلی منتهی به روستا و شهرها و روستاهای اطراف نمایش داده می‌شود که با جلو و عقب بردن تصویر می‌توان نمای نمایش عکس را تغییر داد.

2- نقشه ماهواره‌ای:

در این نوع نقشه نمایی ماهواره‌ای از روستا به نمایش در می‌آید که می‌توان با جلو و عقب بردن تصویر نمایی دور یا نزدیک از روستا را مشاهده کرد. باید توجه داشت که کیفیت تصاویر ماهواره‌ای در روستاهای بزرگ و روستاهای حومه شهرها نسبت به سایر روستاها مناسب‌تر است.

3- نقشه ترکیبی:

این نوع از نمایش ترکیبی از دو حالت قبلی می باشد به این معنا که مسیر ترسیمی راه‌ها و جاده‌های اصلی و فرعی بر روی تصویر ماهواره‌ای منطقه مورد نظر به نمایش درمی‌آید.

 

نوع نقشه  
 نقشه راه ها

 

 نقشه ماهواره ای

 

 نقشه ­ ترکیبی

 

که در هر سه مورد امکان بزرگنمایی نقشه و حرکت به هر چهار طرف تعبیه شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مرکز مشاوره روستایی ایران با شماره تلفن 44954002-021 در ساعات اداری تماس حاصل نمایید.

 © roostanet.ir. All rights reserved.